piątek, 10 sierpnia 2012

Berneński Pies Pasterski


Pierwsza rasa jaką pragnę Wam opisać to Berneńskie Psy Pasterskie.
Psy te są bardzo łagodne i przyjazne. W stosunku do dzieci są opiekuńcze, cierpliwe i ostrożne. Nie są agresywne w stosunku do gości, czy innych zwierząt. Gdy zobaczą przechodzące, piszczące dzieci lub krzyczących ludzi-szczękają, dzięki czemu mogą sprawiać wrażenie(ale na sprawianiu wrażenia się kończy J) groźnych. Posiadają instynkt stróża –gdy coś je zaniepokoi od razu alarmują. Potrzebują bliskiego kontaktu z człowiekiem, w przeciwnym razie będą lękliwe i nieszczęśliwe.

Jest świetnym psem rodzinnym, a jak już wspominałam jest także świetnym stróżem. Sprawdza się w terapiach chorych, pracuje z niepełnosprawnymi. Psy te łatwo się tresuje i są bardzo posłuszne.

Niestety berneńczyki żyją stosunkowo krótko, bo około 8-11 lat. (Zawsze są jednak jakieś wyjątki i piesek może żyć dłużej! J).

Berneńskie psy pasterskie przybyły do Polski z Czech pod koniec lat siedemdziesiątych.
W ostatnich latach nastąpił znaczny wzrosy zainteresowania tą rasą.

Niewątpliwie są to jedne z piękniejszych piesków. Są duże,mocnę,ale nie ociężałe. Ciemnobrązowe, owalne oczy rozkochują w sobie każdego. Uszy osadzone są wysoko-swobodnie opadające. Długi ogon jest bardzo bujnie owłosiony,uniesiony nie powinien sięgać powyżej linii grzbietu.

Sama mogę bardzo polecić tę rasę. Pieski to straszne pieszczochy, a zarazem kochają szaleć i bawić się. Ciekawostką jest, że bardzo lubią gryźć puste, plastikowe butelki-są to jedne z ich ulubionych zabawek. Lubią też piłki i maskotki.Gdy piesek się leni dużo czasu zajmuje jego wyczesywanie, ponieważ ma bardzo grubą sierść, do tego podatną na kołtunienie.
Psy te uwielbiają długie spacery, jednak krótkimi spacerami również nie gardzą.
Już niedługo o labladorach/goldenach, yorkach i huskich :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz